Dasso Saldivar w Europie.

poniedziałek, 28 październik 2013

Nadzwyczajne i wyjątkowe spotkanie z biografem kolumbijskiego noblisty Gabrieli Garcii Marqueza w listopadzie w Mielcu. Dasso Saldivar – autor jedynej autoryzowanej biografii kolumbijskiego noblisty pod tytułem Gabriel Garcia Marquez. Podróż do źródła, odwiedzi uniwersytety w Tartu, Rydze, Wilnie, Warszawie, Toruniu, Bukareszcie i Sofii. Na trasie jego pobytu w europejskich miastach o wielowiekowych tradycjach uniwersyteckich znajdzie się również Mielec. Dsso Saldivar przybywa do Mielca na zaproszenie Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. w Mielcu, Samorządowego Centrum Kultury Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu przy współudziale Ambasady Republiki Kolumbii w Warszawie.

Mieszkańcy naszego miasta i regionu będą mieli wyjątkową okazję aby posłuchać w jaki sposób Dasso Saldivar gromadził materiały do wyjątkowej biografii wyjątkowego twórcy, który Literacką Nagrodę Nobla otrzymał w 1982 roku za „powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu” jak głosi uzasadnienie Komitetu Noblowskiego. Biografia G.G. Marqueza napisana przez Dasso Saldivara stanowi rzetelne i wiarygodne źródło wiedzy na temat życia kolumbijskiego noblisty.  Autor dotarł bowiem do rodziny i przyjaciół Marqueza, zebrał olbrzymią ilość informacji, a każda z nich poparta jest podaniem źródła.  Niewątpliwym atutem biografii Marqueza napisanej przez Dasso Saldivara jest pełna, uporządkowana bibliografia utworów z podaniem dat ich pierwszej publikacji oraz bogaty zbiór fotografii z prywatnego archiwum Marqueza i jego rodziny. Dociekliwy czytelnik i wielbiciel twórczości Marqueza znajdzie w tej publikacji, wydanej w Polsce w 2001 roku przez Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz, również drzewa genealogiczne rodziców pisarza. W konstruowaniu biografii pomógł Saldivarowi sam Gabriel García Márquez oraz jego krewni i przyjaciele. Pisząc książkę, Saldivar odbył setki rozmów i wywiadów, odwiedził takie miejsca jak Aracataca, Barranquilla, Paryż, Rzym, Genf, Caracas, gdzie mieszkał noblista. Zebrane wypowiedzi i informacje składają się na przedstawioną w trzynastu rozdziałach sagę rodu Garcíi Márquezów, barwną opowieść o człowieku, któremu od dzieciństwa przeznaczone było pisanie. Biografia zaopatrzona jest w indeks nazwisk i dzieł oraz obszerne przypisy. Interesującym zabiegiem narracyjnym wprowadzonym przez Saldivara jest możliwość spojrzenia na dane wydarzenie z punktu widzenia kilku osób, z których każda przedstawia swoje subiektywne odczucia. Praca Sladivra powinna stanowić lekturą obowiązkową dla wszystkich, którzy z twórczością Marqueza mają zamiar się zapoznać. (podane informacje pochodzą z portalu księgarskiego www.ksiazka.net.pl)

Na spotkanie jakiego jeszcze w Mielcu nie było – spotkanie będzie prowadzone w języku hiszpańskim przy udziale tłumacza – organizator Samorządowe Centrum Kultury Miejska Biblioteka Publiczna w Mielcu zaprasza 12 listopada 2013 roku (wtorek) o godzinie 12.00 w Sali nr 1 Domu Kultury SCK, Al. Niepodległości 7 w Mielcu.

poprzednim miesiącu grudzień 2018 następnym miesiącu
week 48 1 2