Zajęcia edukacyjne – Filia nr 6

piątek, 09 czerwiec 2017

Papierowe szaleństwa

Papier – proces jego produkcji i zastosowanie jest tematem cyklu lekcji bibliotecznych Od tabliczki glinianej do e-booka w Filii nr 6 Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu. Przedszkolaki poznają historię książki oraz – co najważniejsze – same wytwarzają papier.

Papier używany jest od najdawniejszych lat. Traktowany jako coś oczywistego – stanowi niezwykle ważny składnik naszego trwania – kulturowego, użytkowego… Stąd bibliotekarze Filii nr 6 naszej Biblioteki – za pomocą lekcji bibliotecznych – przybliżają maluchom proces powstawania papieru i uświadamiają im jego ogromną rolę kulturotwórczą. Wprawdzie dzisiejsza produkcja papieru jest całkowicie zmechanizowana, a jego produkcja oparta jest na drewnie, ale nasi mali odkrywcy wytwarzają masę papierniczą ze starych książek i gazet. Kolejne procesy tej produkcji opierają się na mieszaniu masy celulozowej z dodatkami, dalej jest właściwa produkcja papieru, czyli spilśnianie oraz prasowanie. Może nie wszystkie procesy zastosowane w bibliotecznej manufakturze są bardzo precyzyjne, ale nasz papier spełnia niezwykle istotną rolę – ma wymiar edukacyjny i jest przy tym świetną zabawą.

poprzednim miesiącu luty 2018 następnym miesiącu