Zajęcia biblioterapeutyczne – SP w Podleszanach

czwartek, 23 listopad 2017

Siła słowa

Trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej w Podleszanach uczestniczyli w warsztatach biblioterapeutycznych o Sile słowa oraz lekcji bibliotecznej o bibliotece. Spotkanie poprowadziły bibliotekarki z Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu.

Lekcja biblioteczna zapoznająca uczniów z zasadami funkcjonowania i działalnością biblioteki była wprowadzeniem do zajęć z zakresu biblioterapii. Warsztaty terapeutyczne o Sile słowa miały na celu uświadomienie dzieciom skutków i konsekwencji płynących z wypowiadanych bezmyślnie słów. Uczniowie analizowali – głośno przeczytane opowiadanie o Szklanym człowieku, który na skutek złego słowa rozpadł się na kawałki. Następnie uczestniczyli w doświadczaniu z kamyczkami - uwierającymi analogicznie jak złe słowo. Dzieci za pomocą różnych bodźców – dotyku, smaku… zwracały uwagę na wypowiadane słowa i siłę ich oddziaływania. Świadomość roli sprawczej wypowiadanych przez nich słów pogłębiła refleksja po przeczytaniu opowiadania o Sokratesie – i jego myśli, że jeżeli chcesz mi powiedzieć coś, o czym nie wiesz czy jest prawdziwe, ani dobre, ani też użyteczne dla mnie… to po co mi to w ogóle mówić?

Zajęcia poprowadziła Agnieszka Kopera i Małgorzata Wardzińska - Bibliotekarki Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu.

Tekst i foto: M.Wardzińska i M.Nowakowska

poprzednim miesiącu luty 2018 następnym miesiącu