Informacje - o tym się mówi

Godziny otwarcia Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu

Informacje dotyczące aktualnych godzin otwarcia Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu znajdują się na...

Nowa strona internetowa Biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu ma nową stronę internetową     https://www.biblioteka.mielec.pl/    To jest strona archiwalna

Termin ważności karty bibliotecznej

Karta biblioteczna Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu upoważnia do korzystania ze...

Ferie zimowe 2021 r.

Wraz z początkiem nowego roku rozpoczęły się ferie zimowe. Ten beztroski od...

Rezerwacje zbiorów bibliotecznych

Czas realizacji zamówienia złożonego telefonicznego, przez e-mail lub katalog biblioteczny Rezerwacje książek oznaczonych...

Filia nr 6

Od 4 stycznia 2021 r. (poniedziałek) Filia nr 6, ul. Tańskiego 4a NIECZYNNA (niezbędne prace...

Informacja

W dniu 31 grudnia 2020 r. (Sylwester) Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu (Budynek...

WOŚP – już gramy!!

  W naszym bibliotecznym holu stanęła już WOŚP-owa puszka.   Do dnia finału, który wyjątkowo...

Elektroniczne udostępnianie zbiorów w MBP SCK w Mielcu

Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu prowadzi we wszystkich swoich placówkach elektroniczne...

Zima, to ulubiona pora każdego typowego bukoholika. To właśnie wtedy, gdy szybciej zapada zmrok, jest zimno i mroźnie… spełniamy marzenia i zanurzamy się w magiczne uroki zimy.

 

Uroki zimy to tytuł najnowszej wystawy książek i audiobooków zainstalowanej w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu. Ekspozycja w całości jest dostępna dla czytelników, wszystkie pozycje można wypożyczyć do domu.

 

Na wystawie prezentujemy literaturę dla dorosłych opisującą uroki zimy: Zima w Siedlisku J. Majewskiego J., Zimowa jutrzenka A. Trzepiota, Ekspozycja, Przewieszenie R. Mroza. Bogata kolekcja książek z zakresu alpinizmu i himalaizmu, które opisują trudne wyprawy wysokogórskie, wzloty i upadki. Są to opowieści o sile życia i śmierci w górach: Himalaistki Sapieło M, Rozmowa z górą i Anatomia góry Fronia R., Wanda Rutkiewicz Kamińska A., Wszystko za Everest Krakauer J...

 Święta tuż, tuż… to tytuł najnowszej wystawy zainstalowanej w holu Biblioteki przy ul. Kusocińskiego 2.

 

Wielkimi krokami zbliża się okres zimowy, a co za tym idzie – święta. Czas zatem na klimatyczny podkład, którym z pewnością są książki ze świąteczno-zimowym motywem. W jednym miejscu zebraliśmy najciekawsze książki podzielone na działy: książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych, publikacje książkowe o tradycji świąt Bożego Narodzenia, ebooki, płyty i kulinaria, które można wypożyczyć do domu.

 

Wśród pozycji dotyczących polskiej tradycji polecamy „Święta Polskie” B. Ogrodowskiej, „Polskie Tradycje Świąteczne” H. Szymanderskiej, nie zabrakło też książki F. Kotuli „Hej, leluja”  O. Kolbrga o tradycji świąt Bożego Narodzenia w naszym regionie  „Tarnowskie-Rzeszowskie”.  Dla dorosłych przygotowaliśmy również  powieści obyczajowe: A. Sauders „Święta, Święta…”, N.Socha i M. Mazur „Drogi święty Mikołaju”, K. Mirek „Światło w Cichą Noc”, G. Gargaś „Wieczór taki jak ten” itd.   Polecamy do wypożyczenia płyty CD: „My też pastuszkowie…” kolędy i pastorałki w wykonaniu chóru i orkiestry ZPiT „Rzeszowiacy” oraz „Kolędy Polskie”  wykonaniu Chóru Męskiego Melodia z Mielca oraz ebooki „Dziadek do orzechów”, „Księgarnia przy ul. Wiśniowej”, „Cicha 5”.  Dla czytelników dorosłych mamy też kulinaria „Przygotowujemy Święta”, „Kuchnia Podkarpacia” E. Keusy, „Świąteczne dekoracje stołu” J. Szachowska-Tarkowska.

 

 Nie zapomnieliśmy o młodzieży , a dla nich „Opowieść wigilijna” Ch. Dickensa  w wersji do nauki języka angielskiego. Dla najmłodszych czytelników mamy najwięcej pozycji książkowych, kolorowych, o pięknej szacie graficznej, zachęcamy do czytania: „Magia Świąt”, „Choinkowe wierszyki”, „Polskie Tradycje i Święta”, „Ozdoby choinkowe” i wiele innych o Mikołaju, choince, świętach… polecamy.


Mielec jak malowany to najnowsza wystawa Klubu Środowisk Twórczych Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Wł. Szafera, zainstalowana w bibliotecznej Galerii przy ul. Kusocińskiego 2.

 

Wystawa wpisuje się w upamiętnienie 550. rocznicy lokacji miasta Mielca. Ekspozycja prezentuje działalność artystyczną mielczan i twórców powiatu mieleckiego, utrwalających bogatą przeszłość i dzień dzisiejszy naszych okolic. Artystyczne wizja dziejów miasta zostawia potomnym pamięć o historii tego miejsca.

 

Na wystawie 37 twórców prezentuje ponad 80 prac plastycznych wykonanych w różnych technikach: malarstwo, rzeźba, fotografia, collage, ikony i haft krzyżykowy, Wszystkie prace uwieczniają piękno miasta Mielca w myśl zasady ocalić od zapomnienia.

Mielec słowem i obrazem - wystawa

piątek, 04 grudzień 2020
Mielec słowem i obrazem to tytuł wystawy zainstalowanej w holu Biblioteki przy ul. Kusocińskiego 2.
 
Wystawa poświęcona w całości dziejom naszego miasta, tematycznie wpisuje się w 550. rocznicę lokacji Mielca.Ekspozycja prezentuje zbiory książkowe tematycznie związane z miastem. Całość podzielona została na poszczególne dziedziny życia społeczności mieleckiej – oświata, gospodarka, historia, architektura… Wśród prezentowanych publikacji poczesne miejsce zajmuje monografia miasta Mielca pod red. F. Kiryka oraz Encyklopedia miasta Mielca autorstwa J. Witka.
 
Ze względu na ograniczoną działalność Biblioteki, zachęcamy do oglądania zbiorów na naszym Facebooku.

Wystawa „Jan Paweł II w literaturze polskiej” zainstalowana została w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej  SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2. Wystawa powstała w Tygodniu Papieskim obchodzonym w dniach 10-18 października 2020 r. w ramach Roku Papieskiego.

 

Wystawa składa się z (ogólnodostępnych) zbiorów naszej Biblioteki. Głównym elementem ekspozycji jest literatura polska - pisma i książki autorstwa Karola Wojtyły, listy, dramaty, poematy, kazania encykliki oraz przede wszystkim publikacje i albumy poświęcone naszemu Rodakowi. Prezentowane książki obejmują pozycje literatury dziecięcej, młodzieżowej, popularnonaukowej oraz audiobooki.  Wszystkie zbiory pochodzą z naszej Biblioteki – zachęcamy do ich wypożyczania. Prezentowanym zbiorom towarzyszą obrazy autorstwa Sylwii Krupińskiej oraz okolicznościowe plakaty udostępnione przez Centrum Myśli  Jana Pawła II w Warszawie z  okazji 100. Rocznicy Urodzin Karola Wojtyły.

 

Wystawa oglądać można w godzinach otwarcia Biblioteki. Zapraszamy do oglądania naszej instalacji i  zainteresowania się tematyką i myślą papieską.

Wystawa malarstwa

czwartek, 01 październik 2020

#malarstwoabstrakcyjne


Zapraszamy na wystawę obrazów naszej mieleckiej artystki, Aleksandry Światowiec. Jest to wystawa malarstwa abstrakcyjnego doskonale wpisującego się w nowoczesny styl bryły architektonicznej naszej Biblioteki.

 

Aleksandra Światowiec jest młodą adeptką sztuki, obecnie kształcącą się na kierunku Architektura na Politechnice Rzeszowskiej. Jej malarstwo jest bardzo ekspresyjne. Artystka skupia się na wydobyciu głębi, dzięki odpowiednim kolorom i fakturom. W wielu sytuacjach jej malarstwo prezentuje inne oblicze, przybiera inne barwy -  w zależności od pory dnia, wnętrza, w którym się znajduje. Pozwala to na poznawanie tego samego obrazu na nowo.

 

Zachęcamy do oglądania wystawy malarstwa abstrakcyjnego znajdującej się w holu Biblioteki przy ul. Kusocińskiego 2.

Turniej gier planszowych

wtorek, 29 wrzesień 2020

Nocne granie w Bibliotece?


Dlaczego nie? Noc Bibliotek to wydarzenie biblioteczne, w którym pomimo niesprzyjających w tym roku warunków – zamierzamy wziąć udział. Zapraszamy młodzież (12+) i dorosłych do udziału w WIECZORZE GIER PLANSZOWYCH w dniu 9 października 2020 r. w godz. 18.00-22.00 w MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2.

 

Rozgrywki planszowe odbędą się w trzech pięcioosobowych grupach. Do udziału w wydarzeniu obowiązują ZAPISY pod nr telefonu 17 787 49 13 (w dniach wtorek-piątek w godz. 8.00-14.30). Preferowane są zapisy grupowe (rodzeństwo, rodzice z dziećmi). Osoby chętne zagrać we własną grę - również zapraszamy z grą!

 

Gry planszowe kształtują spostrzegawczość, pamięć, uczą strategii, działania w grupie, myślenia i przede wszystkim gwarantują świetną zabawę. Nasza Biblioteka posiada kilkadziesiąt tytułów gier towarzyskich - planszowych, strategicznych, zręcznościowych, które zamierzamy wykorzystać podczas Nocy Bibliotek. Rozgrywki odbywać się będą pod okiem Pana Łukasza, hobbisty, znawcy i miłośnika planszówek.

 

Zapewniamy, że podjęliśmy wszelkie starania w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego i zachowania przepisów reżimu sanitarnego. Uczestników prosimy o przyniesienie maseczek.

Spotkanie autorskie

poniedziałek, 28 wrzesień 2020

Biała Jaskółka

 

Na spotkania z Jackiem Taranem, autorem powieści Biała Jaskółka zapraszamy w czwartek, 15 października 2020 r. o godz. 17.30 do Biblioteki przy ul. Kusocińskiego 2.

 

 „Książka Biała Jaskółka to powieść z gatunku fantasy adresowana do młodzieży powyżej 12 roku życia. Autor zapewnia jednak, że również czytelnik dorosły może w tej historii znaleźć coś dla siebie.

 

Biała Jaskółka to opowieść o czternastoletniej Julii Marzec, wychowance sierocińca, na którą niespodziewanie spada zadanie na pozór przerastające jej siły i zdolności. Dziewczynka podejmuje się jego wykonania, przeczuwając, że dzięki temu uda się jej odkryć własną tożsamość, poznać swoje pochodzenie i przeznaczenie. Warstwa fabularna to jednak tylko pretekst do ukazania problemów tkwiących o wiele głębiej.

 

W fabularnych ramach baśniowej wędrówki toczy się walka nie tylko o przetrwanie wyimaginowanej krainy, ale przede wszystkim o wartości nadrzędne – solidarność, szacunek dla mniejszości, przyjaźń, lojalność. Autor w sugestywny sposób odwołuje się do problemów współczesnego świata – na kartach książki znajdziemy kryzysy emigracyjne, kryzys klimatyczny, starania o przetrwanie tradycji i towarzyszących jej obrzędów.

 

Dajcie się zabrać w tę podróż na krańce świata, poznajcie Julię i pokochajcie ją, bo na to zasługuje” [https://julia.jacektaran.com].

Katalog Online

Kalendarz

poprzednim miesiącu styczeń 2022 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 52 1 2
week 1 3 4 5 6 7 8 9
week 2 10 11 12 13 14 15 16
week 3 17 18 19 20 21 22 23
week 4 24 25 26 27 28 29 30
week 5 31