Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych czyli X Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Mielcu

wtorek, 30 kwiecień 2013

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2013 będzie upływał pod hasłem „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”. Inicjatorem akcji od samego początku jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, które co roku ogłasza konkurs na plakat oraz konkurs dla bibliotek na najciekawszy program Tygodnia Bibliotek.

X  Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8 – 15 maja 2013 r.
Celem Tygodnia Bibliotek jest podkreślanie roli bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa polskiego.

Biblioteki organizując przeróżne akcje ukazują znaczenie książki dla kultury i postępu cywilizacyjnego, rozwoju intelektualnego, zwłaszcza młodego pokolenia, a także promują zawód bibliotekarza. Co roku Tydzień Bibliotek startuje 8 maja w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek.

Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek  pozwala w różnych formach pokazać pozytywne zmiany, które zachodzą w naszych placówkach. Biblioteka, jako przestrzeń dla kreatywnych, staje się miejscem inspiracji i realizacji wielu niezwykłych pomysłów na promowanie literatury i zachęcanie do sięgania po książki każdego odbiorcę, bez względu na wykształcenie, wiek czy światopogląd.

Tydzień bibliotek - program Mielec

06.05.2013 r.
- „Bibliotekarze znani i nieznani” – prezentacja multimedialna w Filii nr 4.

08.05.2013 r.
- „Tydzień Bibliotek” - okolicznościowa wystawa w Filii nr 1 czynna w godzinach udostępniania zbiorów do 15 maja 2013 r.

- „Klasycy polscy dzieciom” – Julian Tuwim i Jan Brzechwa – wystawa książkowa w Filii nr 6 Oddział dla Dzieci, czynna w godzinach udostępniania zbiorów do 15 maja 2013 r.

- „Jego baśnie znają wszyscy – Ch. Perrlault” wystawa książkowa w Filii nr 6 Oddział dla Dzieci, czynna w godzinach udostępniania zbiorów do 15 maja 2013 r.

- „Moja ulubiona bajka” – wystawa prac plastycznych dzieci z przedszkoli współpracujących z Filią nr 7. Wystawa czynna do 15 maja 2013 r.

- „Biblioteki wczoraj i dziś” – wystawa książkowa w Filii nr 6 czynna w godzinach udostępniania zbiorów do 15 maja 2013 r.

- „Mol książkowy” – wystawa prac zaprzyjaźnionego z Filią nr 6 artysty Wiesława Skowrońskiego; ekspozycja stała.

- „Wioletta Piasecka i jej bajki” – spotkanie autorskie o godzinie 11:30 w Filii nr 4.

- „Dziecięce wspomnienia Babci Reni” – integracja międzypokoleniowa. Spotkanie z emerytowaną Bibliotekarką Teresą Stępczyk w Wypożyczalni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej o godzinie 12:00.

- „Poeci polscy dzieciom” – inscenizacja znanych wierszy w Filii nr 7 o godzinie 12:00.

Od 09 do 15.05.2013 r. cykl spotkań z nowościami dla najmłodszych „Czytanie na dywanie” w Filii nr 4.

09.05.2013 r.
- „Pasowanie na czytelnika - święto książki i biblioteki” w Filii nr 6, Oddział dla Dzieci.

- Od 09 do 15.05.2013 r. „Pogawędki o Tuwimie” – prezentacja i interpretacja wierszy poety w Filii nr 6, Oddział dla Dzieci.

- „Wioletta Piasecka i jej bajki” – spotkanie autorskie o godzinie 11:30 w Wypożyczalni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

10.05.2013 r.
- „Czytanie na przywitanie” – prezentacja nowości wydawniczych nowym czytelnikom Filii nr 7.

- Spotkanie autorskie z Janem Hyjkiem – pisarzem, satyrykiem i animatorem kultury, miłośnikiem latania w Czytelni Głównej MBP w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 o godzinie 11.45.

- „Noc pełna niespodzianek… w Bibliotece” zajęcia dla dzieci i młodzieży w Filii nr 4 od godziny 20:00 w ramach ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”.

11.05.2013 r.
- Spotkanie autorskie z Wiesławem Kulikowskim - mieleckim poetą w Czytelni Głównej MBP o godzinie 16:00.

13.05.2013 r.
- „Tworzymy własną książkę” – warsztaty plastyczne w Filii nr 7 o godz.12:00.

- „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” – spotkanie z lekarzem weterynarii Mariuszem Kanią w Wypożyczalni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej przy ul. Kusocińskiego 2 o godz.13:00.

14.05.2013 r.
- „Dziecięce wspomnienia Babci Jadzi” – integracja międzypokoleniowa - spotkanie z instruktorem teatralnym Jadwigą Klaus w Wypożyczalni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej o godz.12:30.

15.05.2013 r.
- „Szkoła Helen Doron uczy i bawi w języku angielskim” – spotkanie w ramach cyklu zajęć „Cała Polska Czyta Dzieciom… w języku angielskim” w Wypożyczalni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej o godz.13:00.

- Spotkanie autorskie ze Zygmuntem Miłoszewskim – autorem powieści kryminalnych w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej o godz.17:30. Współorganizatorem spotkania jest Dyskusyjny Klub Książki.

Od 6 maja 2013 r. w hallu Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kusocińskiego 2 prezentowana będzie wystawa poświęcona Wisławie Szymborskiej pod tytułem „Wielka dama poezji polskiej”. W roku bieżącym minęła 1 rocznica śmierci poetki, a 1 lipca będziemy świętować  90 rocznica urodzin laureatki literackiej Nagrody Nobla. Wystawa będzie czynna w godzinach udostępniania zbiorów do końca czerwca 2013 r.