Przedszkolak w bibliotece

Warsztaty literackie dla dzieci

czwartek, 30 styczeń 2020

Muminki w Bibliotece

 

Bibliotekarze Wypożyczalni dla Dzieci zapraszają najmłodszych Czytelników w wieku od lat pięciu - na cykl muminkowych spotkań literacko-plastycznych.

 

Na pierwsze zajęcia Małe trolle i duża powódź zapraszamy w niedzielę, 9 lutego 2020 r., w godz. od 16.00 do 18.00 do Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Kusocińskiego 2.

 

Zajęcia zorganizowane w oparciu o literaturę Tove Jansson zachęcają najmłodszych i ich rodziców do czytania Muminków. Wstęp otwarty - nie prowadzimy zapisów na zajęcia. Zachęcamy rodziców do wcześniejszego zapoznania dziecka z tekstem powieści. Szczegółowych informacji udzielają bibliotekarze Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Kusocińskiego 2 (tel. 17 787 49 14).

Teatrzyk o smutnej Złotej Rybce


Jak uczcić Międzynarodowy Dzień Teatru w Bibliotece? Doskonałym pomysłem na podkreślenie  roli teatru w życiu kulturalnym było wystawienie sztuki O Złotej Rybce w Filii nr 4. Mali aktorzy z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Mielcu przygotowali profesjonalną sztukę, z kolorową scenografią i kostiumami….


Przedstawienie przygotowane i wystawione przez grupę przedszkolną Pszczółki miało przepiękną oprawę. Mali, 5-letni aktorzy wcielili się w rolę: rzeki Wisły, Złotej Rybki, Rybaka, Myszki… Spektakl oprócz podkreślenia roli teatru miał wydźwięk mocno edukacyjny. Zgromadzona publiczność, 3-latki z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Mielcu oraz panie bibliotekarki dowiedziały się, jak należy dbać o środowisko, szanować przyrodę, segregować śmieci i oszczędzać wodę.

 

Dziękujemy za przepiękną opowieść wystawioną z pełnym profesjonalizmem i energetyczne piosenki zaśpiewane na zakończenie sztuki.

 

Gratulujemy talentu scenicznego przedszkolakom, paniom przedszkolankom zaś dziękujemy za nadzór nad przygotowaniem sztuki i gratulujemy tak zdolnej grupy aktorów.

Indiańskie opowieści...

 

Podczas spotkań organizowanych w bibliotece w czasie trwania Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom bibliotekarze wykorzystują różnorodne metody pracy z dziećmi.

 

W Wypożyczalni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej akcja promująca książki i szeroko pojmowane czytelnictwo przyjęła formę Teatrzyku Kamishibai. Przedszkolaki wysłuchały legendy O orle, który myślał, że jest kogutem. Opowiadanie bardzo się dzieciom podobało i wzbudziło żywą dyskusję dotyczącą kultury życia plemion indiańskich. Wysiłek intelektualny zastąpiony został fizycznym, gdy maluchy musiały przejść przez kanion po linie, rzucać piłkami do celu oraz rozpoznawać tropy zwierząt...

 

Lekcje biblioteczne z wykorzystaniem Teatrzyku Kamishibai prowadzone były w trzech grupa przedszkolnych.

Wszystkie krasnale małe i duże…

 

 Któż z nas nie zna jakiegoś krasnala? Nasi najmłodsi czytelnicy znają całą ich plejadę – Z przygód krasnala Hałabały, O krasnoludkach i sierotce Marysi, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków…


Skrzata Helpika zaś stacjonującego w Filii nr 6 Oddział dla Dzieci odwiedziły maluszki z Przedszkola Miejskiego nr 8 w Mielcu. Przedszkolaki uczestniczyły w lekcji bibliotecznej Skrzaty i krasnale bawią się doskonale. Dzieci poznały legendę o krasnalach i inne ciekawostki o tych towarzyszach dziecięcych zabaw i psot…

Pierwszy Dzień Wiosny – WLDiM

czwartek, 22 marzec 2018

Skarpetkowy dzień...

 

21 marca - pierwszy dzień kalendarzowej wiosny jest dniem w którym świętujemy Światowy Dzień Poezji, Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. W tym dniu obchodzimy również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – z tej okazji Wypożyczalnię Literatury dla Dzieci i Młodzieży naszej Biblioteki przy ul. Biernackiego 6 odwiedziła grupa integracyjna z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Mielcu, gdzie wspólnie z Przygodami skarpetek Justyny Bednarek i w kolorowych skarpetkach nie do pary czytaliśmy książkę i fajnie się bawiliśmy.

Jak powstaje książka

 

Nasi mali czytelnicy rzadko kiedy zastanawiają się, skąd biorą się książki w bibliotece. Dzieciaki z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Mielcu uczestniczący w w zorganizowanej w dniu 13 marca 2018 roku przez Wypożyczalnię  Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej - lekcji bibliotecznej, mogły przekonać się, jak długa jest droga od pomysłu autora do możliwości wypożyczenia książki z biblioteki.

 

Bibliotekarki przedstawiły przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną - opowiadając, jak wygląda cały proces przygotowania, wydrukowania i dystrybucji książki. Dzieci oglądały filmy opowiadające o tym, skąd autor czerpie inspiracje do pisania, jak powstaje ilustracja i jak wygląda praca drukarni. Bibliotekarki pokazały - na przygotowanych książkach -  ich budowę, czym różni się książka klejona od książki szytej.

W drugiej części spotkania nasi mali czytelniczy wykonywali zakładki do książek - zajączki w technice origami. Spotkanie mające wymiar edukacyjno-informacyjny było dla przedszkolaków bardzo inspirujące.

Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci - każdy to wie i mały i duży, wiedzą o tym także panie bibliotekarki z Wypożyczalni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej przy ulicy Kusocińskiego 2 w Mielcu. Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia zaprosiły do wspólnej zabawy dwie grupy maluszków z PM nr 4 w Mielcu. Dzieci przywędrowały do biblioteki ze swoimi ukochanymi misiami. Na początku spotkania panie bibliotekarki opowiedziały dzieciom historię powstania pluszowego misia i przedstawiły bogaty księgozbiór o pluszowych misiach i prawdziwych niedźwiadkach. Okazało się, że mali goście bardzo dużo wiedzieli o swoich ulubieńcach. Po wesołym tanecznym przerywniku Pani Olga i Pani Ania uderzyły w patriotyczną nutę  i przybliżyły sylwetkę najpopularniejszego polskiego misia – Misia Uszatka. Maluchy chętnie uczyły się też wiersza Ja jestem niedźwiadek.  Na koniec spotkania dzieci  miały możliwość odpowiedzieć na zagadki i otrzymać w zamian słodkie co nie co. Przedszkolaki wręczyły paniom podziękowanie w postaci laurki wraz z wykonanymi przez siebie misiami.

Tekst i foto: Wypożyczalnia Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej

Katalog Online

Kalendarz

poprzednim miesiącu październik 2021 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 39 1 2 3
week 40 4 5 6 7 8 9 10
week 41 11 12 13 14 15 16 17
week 42 18 19 20 21 22 23 24
week 43 25 26 27 28 29 30 31