Edukacja przez zabawę w Filii nr 4

poniedziałek, 19 maj 2014

Dnia 13 maja  we wtorek w Filii nr 4 dla dzieci,  w ramach spotkań z okazji Tygodnia Bibliotek odbyła się niecodzienna lekcja.Do biblioteki przybyła tego dnia grupa sześciolatków z Przedszkola Miejskiego nr 2. Bibliotekarki zadawały dzieciom pytania na temat ich zainteresowań. Część dzieci bardzo szybko wyliczała np. :  sport, zwierzęta, samochody, kosmos, komputery, malowanie i rysowanie. Każde dziecko otrzymało z rąk bibliotekarek książkę z literatury popularno-naukowej o tematyce  zgodnej z jego  zainteresowaniem.

Niektórzy mieli problem ponieważ jak twierdzili interesuje ich wszystko. Dlatego otrzymali książki zawierające informacje z każdej dziedziny wiedzy czyli encyklopedie ogólne . Piękne kolorowe książki wzbudziły olbrzymie zainteresowanie i wszyscy zabrali się za przeglądanie. Otrzymali przy tym za zadanie znalezienie ciekawostek. Następnie każde dziecko kolejno  opowiadało co też zaciekawiło go w danej książce. W ten sposób pozostali dowiedzieli się o czym jest każda prezentowana książka. Dzieci z przejęciem referowały pokazując ilustracje. Każde dziecko za wypowiedź otrzymywało upominek. Na zakończenie spotkania dzieci wysłuchały głośno czytanej książki pt. Jaś Czytalski w bibliotece. Jest to historia o przygodach chłopca w wypożyczalni książek, a przy okazji w prosty i dowcipny sposób objaśniająca zasady korzystania ze zbiorów. Sporo emocji wzbudziło nowe, nieznane dzieciom wyrażenie czekawka. Bibliotekarki szczegółowo wyjaśniły dzieciom co ten zwrot oznacza w kontekście czytelnictwa. Przedstawione w ramach zajęć książki do tego stopnia rozbudziły dziecięce zainteresowania, że w godzinach popołudniowych mali czytelnicy pojawiali się ponownie w bibliotece wraz z rodzicami aby tym razem wypożyczyć przeglądane uprzednio książki.

Poranek z bajką - głośne czytanie i poznawanie ciekawych form bajeczek dla najmłodszych

14 maja w środę w Filii nr 4 odbył się Poranek z bajką. W zajęciach udział wzięły przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 2  w Mielcu. Wiele radości u dzieci wzbudziło wysłuchanie czytanej głośno zabawnej bajki pt. Trzy świnki. Następnie dzieci zostały włączone do wspólnej zabawy z książkami zabawkami. Bibliotekarka  czytała głośno kolejne bajki, dzieci zaś miały za zadanie przyciskać w odpowiednim momencie przycisk wydobywający dźwięk związany z treścią, lub odsłaniać elementy ukrywające fragmenty bajek. Oprócz książek zabawek mali czytelnicy zapoznali się również z bajkoczytaczem nietypową formą książki dla dzieci. Wszyscy z zapartym tchem słuchali książki, która sama czytała głośno swoją treść. Następnie dzieci w podziękowaniu za spotkanie zaśpiewały piosenki i z ochotą wybierały bajki do wypożyczenia. Na koniec zostały obdarowane przez bibliotekarki słodyczami.

Tekst i foto: Filia nr 4

poprzednim miesiącu kwiecień 2019 następnym miesiącu