Usługi -> Organizacja imprez czytelniczych

czwartek, 28 marzec 2013

Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu promuje książkę i czytelnictwo proponując w ciągu roku szereg różnorodnych imprez, spotkań dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych.

Do najczęściej stosowanych formy aktywności Biblioteki należy zaliczyć:

Spotkania autorskie:

Miejska Biblioteka Publiczna w Mielcu organizuje spotkania z autorami książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wybór autora jest zawsze starannie przemyślany w tym celu, aby spotkanie stało się doskonałą formą promocji literatury najnowszej. Często organizowane są również spotkania z krytykiem literackim, który w przystępny sposób tłumaczy zawiłości literatury polskiej i powszechnej. Misją Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu jest wspieranie lokalnych twórców literatury. W tym celu promujemy mieleckich poetów, prozaików oraz dziennikarzy.

W Bibliotece przyjmowane są również propozycje od czytelników, którzy mogą zgłaszać autora, z którym chętnie spotkaliby się w Bibliotece.

Wystawy:

Najprostszą i najskuteczniejszą formą promocji zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej są wystawy prezentowane w przestrzeni Biblioteki przy ul. Kusocińskiego 2. Odwołując się do zmysłu wzroku czytelnika proponujemy i podpowiadamy, z jakich zbiorów czytelnik może skorzystać w Bibliotece. Najczęściej organizowane są wystawy okolicznościowe, rocznicowe i jubileuszowe o charakterze literackim. Wystawy te wymagają dłuższych przygotowań, opracowania scenariusza, starannej oprawy plastycznej i logicznego rozmieszczenia eksponatów.

Oprócz wystaw prezentowanych w bibliotecznym hallu przy ul. Kusocińskiego 2, każda filia i agenda przygotowuje w swoich lokalach wystawki najczęściej poświęcone wybranemu autorowi lub wybranej kategorii zbiorów.

Konkursy (literackie, plastyczne):

Służą popularyzacji literatury, adresowane są zazwyczaj do dzieci i młodzieży, rzadziej do czytelnika dorosłego. Cieszą się popularnością wśród uczestników i są bardzo chętnie wykorzystywane przy promocji Biblioteki. Konkursy najczęściej są organizowane podczas ferii zimowych. Zawsze opierają się na posiadanych w Bibliotece zbiorach.

Praca z przedszkolakiem:

Wszystkie filie i agendy Miejskiej Biblioteki Publicznej udostępniające literaturę dla dzieci i młodzieży współpracują z mieleckim przedszkolami miejskimi. Współpraca polega na:
- wizytach bibliotekarzy w siedzibie przedszkola,
- wycieczkach przedszkolaków do Biblioteki podczas których bibliotekarze czytają dzieciom wybrana literaturę, wierszyki czy krótkie baśnie, a dzieci wypożyczają książki,
- umożliwianiu przedszkolakom prezentowania własnej twórczości plastycznej w Bibliotece,
- pokazywaniu różnorodnych inscenizacji,
- organizowaniu spotkań z autorami literatury dziecięcej,
- przygotowywaniu spotkań w ramach ogólnopolskiej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom,
- organizowania tematycznych poranków literackich poświęconych np. wiośnie pluszowemu niedźwiadkowi, świętemu Mikołajowi,
- przygotowywaniu uroczystości Pasowania na Czytelnika Miejskiej Biblioteki Publicznej,
- zapraszania przedszkolaków do udziału w konkursach dla nich przeznaczonych,
- wyrabiania nawyku przychodzenia do Biblioteki nie tylko z grupa przedszkolną, lecz także z rodzicami.

Współpraca z Grupą Literacką Słowo:

Miejska Biblioteka Publiczna w Mielcu ściśle współpracuje z powołana do życia w 2006 roku, mielecką Grupą Literacką Słowo. Współpraca polega na:
- udostępnianiu lokalu, w którym odbywają się spotkania Grupy,
- wspieraniu Grupy Literackiej Słowo przy organizacji spotkań promocyjnych, literackich i innych,
- współudziale w organizacji wyjazdów członków Grupy na spotkania w innych miastach.


Miejska Biblioteka Publiczna w Mielcu współpracuje również z Klubem Środowisk Twórczych pomagając przy organizacji wernisaży prac twórców zrzeszonych w Klubie. Zarówno Grupa Literacka Słowo oraz Klub Środowisk Twórczych stanowią sekcje Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej, z którym Miejska Biblioteka Publiczna w Mielcu współpracuje.

Katalog Online

Kalendarz

poprzednim miesiącu październik 2021 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 39 1 2 3
week 40 4 5 6 7 8 9 10
week 41 11 12 13 14 15 16 17
week 42 18 19 20 21 22 23 24
week 43 25 26 27 28 29 30 31