Wystawy

Zima, to ulubiona pora każdego typowego bukoholika. To właśnie wtedy, gdy szybciej zapada zmrok, jest zimno i mroźnie… spełniamy marzenia i zanurzamy się w magiczne uroki zimy.

 

Uroki zimy to tytuł najnowszej wystawy książek i audiobooków zainstalowanej w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu. Ekspozycja w całości jest dostępna dla czytelników, wszystkie pozycje można wypożyczyć do domu.

 

Na wystawie prezentujemy literaturę dla dorosłych opisującą uroki zimy: Zima w Siedlisku J. Majewskiego J., Zimowa jutrzenka A. Trzepiota, Ekspozycja, Przewieszenie R. Mroza. Bogata kolekcja książek z zakresu alpinizmu i himalaizmu, które opisują trudne wyprawy wysokogórskie, wzloty i upadki. Są to opowieści o sile życia i śmierci w górach: Himalaistki Sapieło M, Rozmowa z górą i Anatomia góry Fronia R., Wanda Rutkiewicz Kamińska A., Wszystko za Everest Krakauer J...

 Święta tuż, tuż… to tytuł najnowszej wystawy zainstalowanej w holu Biblioteki przy ul. Kusocińskiego 2.

 

Wielkimi krokami zbliża się okres zimowy, a co za tym idzie – święta. Czas zatem na klimatyczny podkład, którym z pewnością są książki ze świąteczno-zimowym motywem. W jednym miejscu zebraliśmy najciekawsze książki podzielone na działy: książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych, publikacje książkowe o tradycji świąt Bożego Narodzenia, ebooki, płyty i kulinaria, które można wypożyczyć do domu.

 

Wśród pozycji dotyczących polskiej tradycji polecamy „Święta Polskie” B. Ogrodowskiej, „Polskie Tradycje Świąteczne” H. Szymanderskiej, nie zabrakło też książki F. Kotuli „Hej, leluja”  O. Kolbrga o tradycji świąt Bożego Narodzenia w naszym regionie  „Tarnowskie-Rzeszowskie”.  Dla dorosłych przygotowaliśmy również  powieści obyczajowe: A. Sauders „Święta, Święta…”, N.Socha i M. Mazur „Drogi święty Mikołaju”, K. Mirek „Światło w Cichą Noc”, G. Gargaś „Wieczór taki jak ten” itd.   Polecamy do wypożyczenia płyty CD: „My też pastuszkowie…” kolędy i pastorałki w wykonaniu chóru i orkiestry ZPiT „Rzeszowiacy” oraz „Kolędy Polskie”  wykonaniu Chóru Męskiego Melodia z Mielca oraz ebooki „Dziadek do orzechów”, „Księgarnia przy ul. Wiśniowej”, „Cicha 5”.  Dla czytelników dorosłych mamy też kulinaria „Przygotowujemy Święta”, „Kuchnia Podkarpacia” E. Keusy, „Świąteczne dekoracje stołu” J. Szachowska-Tarkowska.

 

 Nie zapomnieliśmy o młodzieży , a dla nich „Opowieść wigilijna” Ch. Dickensa  w wersji do nauki języka angielskiego. Dla najmłodszych czytelników mamy najwięcej pozycji książkowych, kolorowych, o pięknej szacie graficznej, zachęcamy do czytania: „Magia Świąt”, „Choinkowe wierszyki”, „Polskie Tradycje i Święta”, „Ozdoby choinkowe” i wiele innych o Mikołaju, choince, świętach… polecamy.


Mielec jak malowany to najnowsza wystawa Klubu Środowisk Twórczych Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Wł. Szafera, zainstalowana w bibliotecznej Galerii przy ul. Kusocińskiego 2.

 

Wystawa wpisuje się w upamiętnienie 550. rocznicy lokacji miasta Mielca. Ekspozycja prezentuje działalność artystyczną mielczan i twórców powiatu mieleckiego, utrwalających bogatą przeszłość i dzień dzisiejszy naszych okolic. Artystyczne wizja dziejów miasta zostawia potomnym pamięć o historii tego miejsca.

 

Na wystawie 37 twórców prezentuje ponad 80 prac plastycznych wykonanych w różnych technikach: malarstwo, rzeźba, fotografia, collage, ikony i haft krzyżykowy, Wszystkie prace uwieczniają piękno miasta Mielca w myśl zasady ocalić od zapomnienia.

Mielec słowem i obrazem - wystawa

piątek, 04 grudzień 2020
Mielec słowem i obrazem to tytuł wystawy zainstalowanej w holu Biblioteki przy ul. Kusocińskiego 2.
 
Wystawa poświęcona w całości dziejom naszego miasta, tematycznie wpisuje się w 550. rocznicę lokacji Mielca.Ekspozycja prezentuje zbiory książkowe tematycznie związane z miastem. Całość podzielona została na poszczególne dziedziny życia społeczności mieleckiej – oświata, gospodarka, historia, architektura… Wśród prezentowanych publikacji poczesne miejsce zajmuje monografia miasta Mielca pod red. F. Kiryka oraz Encyklopedia miasta Mielca autorstwa J. Witka.
 
Ze względu na ograniczoną działalność Biblioteki, zachęcamy do oglądania zbiorów na naszym Facebooku.

Wystawa „Jan Paweł II w literaturze polskiej” zainstalowana została w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej  SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2. Wystawa powstała w Tygodniu Papieskim obchodzonym w dniach 10-18 października 2020 r. w ramach Roku Papieskiego.

 

Wystawa składa się z (ogólnodostępnych) zbiorów naszej Biblioteki. Głównym elementem ekspozycji jest literatura polska - pisma i książki autorstwa Karola Wojtyły, listy, dramaty, poematy, kazania encykliki oraz przede wszystkim publikacje i albumy poświęcone naszemu Rodakowi. Prezentowane książki obejmują pozycje literatury dziecięcej, młodzieżowej, popularnonaukowej oraz audiobooki.  Wszystkie zbiory pochodzą z naszej Biblioteki – zachęcamy do ich wypożyczania. Prezentowanym zbiorom towarzyszą obrazy autorstwa Sylwii Krupińskiej oraz okolicznościowe plakaty udostępnione przez Centrum Myśli  Jana Pawła II w Warszawie z  okazji 100. Rocznicy Urodzin Karola Wojtyły.

 

Wystawa oglądać można w godzinach otwarcia Biblioteki. Zapraszamy do oglądania naszej instalacji i  zainteresowania się tematyką i myślą papieską.

Wystawa malarstwa

czwartek, 01 październik 2020

#malarstwoabstrakcyjne


Zapraszamy na wystawę obrazów naszej mieleckiej artystki, Aleksandry Światowiec. Jest to wystawa malarstwa abstrakcyjnego doskonale wpisującego się w nowoczesny styl bryły architektonicznej naszej Biblioteki.

 

Aleksandra Światowiec jest młodą adeptką sztuki, obecnie kształcącą się na kierunku Architektura na Politechnice Rzeszowskiej. Jej malarstwo jest bardzo ekspresyjne. Artystka skupia się na wydobyciu głębi, dzięki odpowiednim kolorom i fakturom. W wielu sytuacjach jej malarstwo prezentuje inne oblicze, przybiera inne barwy -  w zależności od pory dnia, wnętrza, w którym się znajduje. Pozwala to na poznawanie tego samego obrazu na nowo.

 

Zachęcamy do oglądania wystawy malarstwa abstrakcyjnego znajdującej się w holu Biblioteki przy ul. Kusocińskiego 2.

Wystawa malarstwa

środa, 16 wrzesień 2020
 Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa Beaty Lulek pt. „Wymalować radość” - w dniu 22 września 2020 r. o godz. 18.00 w Galerii Biblioteki przy ul. Kusocińskiego 2.
 
Na wystawie prezentowane są obrazy malowane z ogromną pasją... Inspiracją powstałych prac było piękno przyrody – głównie przemijające pory roku.
 
Prosimy o zachowanie dystansu społecznego, przyniesienie maseczek i dezynfekcję rąk.
 
Zapraszamy na wernisaż!

Katalog Online

Kalendarz

poprzednim miesiącu październik 2021 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 39 1 2 3
week 40 4 5 6 7 8 9 10
week 41 11 12 13 14 15 16 17
week 42 18 19 20 21 22 23 24
week 43 25 26 27 28 29 30 31